Praca w Niemczech

List motywacyjny

 

Jaki powinien być list motywacyjny? Przede wszystkim powinien zrobić dobre wrażenie na czytelniku i potencjalym pracodawcy: powinien być krótki i ciekawie sformułowany. To on musi wzbudzić ciekawość personalnego, żeby zaglębił się w życiorys.

 

List nie powinien być spięty z innymi dokumentami. Przechodzi on na wlasność adresata, podczas gdy inne dokumenty zostają odsyłane.

 

 

Treść listu powinna być krótka i zwięzła, a tekst nie powinien przekraczać 1 strony.

Strona powinna być przejrzysta, podział na akapity i zakończenie poszczególnych części powinien ułatwić czytającemu znalezienie najważniejszych informacji.

 

List motywacyjny powinien oddać ogólny obraz ubiegającego się o pracę, kim jest, co potrafi i czego oczekuje.

 

We wprowadzeniu powinny znalezć się 2 najważniesze argumenty,dlaczego jest się odpowiednim kandydatem na oferowane stanowisko, opisane w maks. 2 zdaniach .

W części głównej należy opisać własne kompetencje, wymagane do objęcia oferowanego stanowiska.

Zakończenie powinno zawrzeć się w 2 zdaniach  i okazać zainteresowanie rozmową kwalifikacyjną. Zazwyczaj podaje się też najbliższy termin podjęcia pracy.

 Zalecamy też przeczytanie napisanego tekstu przez postronną osobę, celem uniknięcia ewentualnych błędów ortograficznych lub interpunkcyjnych, które dyskwalifikują list motywacyjny.Autor: Redakcja Pol-Bc