Baner markowy 728x90

Praca w Niemczech

Utrata pracy w Niemczech  i co dalej? Zasiłek

 

Słoneczny poranek, kawa, śniadanie, a potem codzienna droga do pracy. Jak zwykle korki, a ceny paliwa dalej wysokie. Nic to, trzeba myśleć pozytywnie: rodzina zdrowa, dobra praca, fantastyczne plany na weekend – jest super.

W pracy wiadomość: termin u szefa. Aha, stary zrozumiał, że po 5-ciu latach orki, weekend nie weekend, fajrant czy nie - zawsze na śłużbie, należy się odrobina uznania. Niestety, wiadomość brzmi trochę inaczej: „Doceniamy pana zaangażownie, wysiłek włożony w rozwój  firmy, ale będziemy musieli się rozsstać. Zmusza nas do tego sytuacja gospodarcza. Od ... przestaje pan u nas pracować.”

 

Po takiej wiadomości pojawia się na ogół otchłań, przepaść. Co dalej? Z czegoś trzeba żyć.

 

Głowa do góry, utrata pracy jest sprawą przykrą, ale nie jest to koniec świata. Pracując płacimy składki na bezrobocie, wiec przysluguje nam zasiłek. Są i inne „wyjscia awaryjne”, które opiszę w późniejszm artykule. Skoncentrujmy się teraz na zasiłku dla bezrobotnych.

 

Bardzo ważne jest dotrzymanie terminów w urzędzie pracy!

 

Równocześnie z rozpoczęciem kampani reklamowej swojej osoby (pisaniem podań o pracę) obowiązkowa jest wizyta w urzędzie pracy. Należy tam się udać niezwłocznie po otrzymaniu zwolnienia w celu zarejestrowania się jako „poszukujący pracy (Arbeitssuchend)”. Według przepisów musi to nastąpić najpóźniej 3 miesiące przed terminem rozwiąznia umowy o pracę. Jeżeli okres między informacją o utracie zajęcia a ostatnim dniem pracy wznosi mniej niż 3 miesiące należy to uczynić w ciągu trzech dni po otrzymaniu pisemnego zwolnienia.

Aby jednak uniknąć problemów najlepiej jest zameldować się natychmiast po otrzymaniu wypowiedzenia.

 

Następnym krokiem, w celu zabezpieczenia środków finansowych (zasiłku) jest zameldowanie się jako „bezrobotny (Arbeitslos)“. Musi to nastąpić najpóżniej w pierwszym dniu bezrobocia.

Zameldować należy sie osobiśćie i przedłożyć następujące dokumenty:

 

1.                  dowód osobisty

2.                  dokumenty z pracy, w tym karta podatkowa (Steuerkarte)

3.                  ewentualnie zaświadczenia o wcześniejszym pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych

4.                  pisemne zwolnienie z pracy

5.                  zaświadczenie o pracy (formularz wypełniony przez pracodawcę)

6.                  karta ubezpieczenia zdrowotnego

 

Okres na który przyznawany jest zasiłek załezny jest od wieku i miesięcy przepracowanych w ciągu ostatnich pieciu lat.

 

Po złożeniu wniosku i dostarczeniu kopmpletu dokoumentów, czeka się na pierwszą rozmowę z referentem urzędu pracy. Dowiemy się w niej przede wszystkim o obowiązkach otrzymującego zasiłek. Należy do niego między innymi aktywność w poszukiwaniu nowego miejsca zatrudnienia. Na regularnych (ca. co cztery tygodnie) spotkaniach z referentem należy się pisemnie wykazać własną aktywnością (lista z wysłanymi podaniami o pracę: do jakiej firmy, kiedy i na jakie stanowisko). Brak aktywności może spowodować wstrzymanie, na jakiś czas, wypłat zasiłku.

 

Mam nadzieje, że jak naj mniej osób będzie zmuszonych korzystać z tych wskażówek, ale jeżeli już, to że Wasz okres poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia będzie bardzo krótki.

 

Autor: Redakcja Pol-Bc