Baner markowy 728x90

Wyróżnione wpisy

Blogi

Warto przyłączyć się do Klastra

 •  

   

   

  Warto przyłączyć się do KLASTRA

   

  Pierwszy klaster transportowy w Polsce pod nazwą SpediGo Polish Group, który powstał na początku 2011 roku z inicjatywy Pana Roberta Sadowskiego, głównego koordynatora, uświadomił wszystkim osobom związanym z biznesem, nauką czy służbą publiczną jak ważna jest wzajemna integracja i wspólne działanie.

   

  Biznes dotychczas nierzadko kojarzył się zarówno zwykłym konsumentom jak i osobom stawiającym pierwsze kroki „na swoim” z dość niepewną, często zaciętą walką o rynek. Klaster SpediGo Polish Group pokazuje jak wymierne korzyści może przynieść wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw oraz sektora badawczo-rozwojowego. Dzięki zastosowaniu modelu „COOPETITION” łączącego w sobie kooperację i konkurencję, następuje nieustanna aktywizacja postępu oraz innowacji, a to niesie za sobą spójność potencjału i kompetencji.

  Mamy zatem do czynienia z przedsięwzięciem na dużą skalę, które pozwoli realizować ambitne cele, nie możliwe praktycznie do osiągnięcia przez pojedyncze, zwłaszcza małe firmy. Jestem związany z branżą transportową od 14 lat. Wiem doskonale, z jakimi problemami każdego dnia borykają się przedsiębiorcy transportowi, którzy tak naprawdę muszą odnaleźć się w każdej roli, w każdym dziale firmy, od kierowniczego po księgowy. Dotyka to w szczególności małych firm i mikro przedsiębiorstw. Ta sytuacja skłoniła mnie do pewnej refleksji i podpowiedziała, aby zacząć działać od razu. Nie zastanawiałem się ani chwili.

   

  Klaster SpediGo Polsh Group to ponadregionalna sieć powiązań kooperacyjnych, do której należą przedsiębiorstwa pochodzące głównie z województw: mazowieckiego, łódzkiego i podkarpackiego. Na podstawie precyzyjnej analizy rynku, podjęto inicjatywę mającą na celu wspólny rozwój, a także wczesne zapobieganie problemom w dynamicznie zmieniających się realiach funkcjonowania branży transportowej. Klaster daje uczestnikom szereg możliwości prowadzenia wspólnych kampanii promocyjnych, gromadzenia i wymiany informacji handlowych oraz korzystania z grona tych samych specjalistów. Inne korzyści płynące z członkostwa to z pewnością liczne możliwości pogłębiania wiedzy o rynku i biznesie oraz stałe podnoszenie własnych kwalifikacji podczas organizowanych seminariów i kursów oraz współpracy z uczelniami. Uczestnictwo w takiej formie wspólnoty biznesowej może zaowocować sporymi oszczędnościami dla firm, tak przydatnymi w pierwszych latach prowadzenia własnego biznesu. Przynieść to może wymierne efekty zwłaszcza, jeśli chodzi o korzystanie z infrastruktury czy administracji.

  Sądzę, że z roku na rok coraz więcej przedsiębiorstw będzie chciało tworzyć takie wspólnoty. Jeżeli ma to wpływać na rozwój nie tylko firm, ale także całej branży, a co za tym idzie lepszą jakość dla końcowego odbiorcy to z pewnością klony takich inicjatyw jak nasza będą się pojawiać coraz liczniej, co cieszy mnie tym bardziej jako osobę, która w branży transportowej, pierwsza zrobiła ten krok.

   

  Pojęcie klastra wywodzi się z obszaru ekonomii i według amerykańskiego ekonomisty Michalela E. Portera, który jako pierwszy użył tego terminu, klastry przemysłowe koncentrują pod względem geograficznym firmy konkurencyjne z powiązanego sektora dzieląc się technologią, infrastrukturą oraz umiejętnościami. Klastry w przeciwieństwie do spółdzielni, które posiadają osobowość prawną czy stowarzyszeń opierających się na regulacji ustawowej, mają charakter wspólnoty tworzącej odmienny typ zbiorowości oparty na emocjonalnych więziach i nieformalnej strukturze. Korzyść jest nieoceniona, bowiem w ten sposób wielkie i małe przedsiębiorstwa osiągają znacznie więcej niż gdyby miały pracować same, dzięki sieci związanych ze sobą przedsiębiorstw, dostawców, usług, instytucji akademickich oraz producentów skoncentrowanych w tym samym obszarze. Poprzez dołączenie do takich struktur, przedsiębiorcy mogą o wiele szybciej powiększyć własny potencjał i spodziewać się pozytywnych rezultatów swojej działalności na rynku.

  Strona internetowa KLASTRA:  www.spedigo.pl