Baner markowy 728x90
Forum Dyskusyjne Ogólne Sugestie
  • Temat: Problemy etyczne w działalności gospodarczej

Powrót do Tematów
    (0 rates)
    • 25 października 2013 17:24:07 CEST
    • Problemy etyczne w działalności gospodarczej

Sugeruję taki może trochę mało popularny temat jak dylematy etyczne w podejmowanej działalności gospodarczej.

Interesuje mnie zarówno punkt widzenia pracodawców, szczególnie w dzisiejszym szybko zmieniającym się otoczeniu prawnym, luki w prawie, jak i spostrzeżenia ze strony pracowników, zapatrywanie na tzw. umowy śmieciowe itp.

Z góry dziękuję za podzielenie się przemyśleniami i doświadczeniami.

• 28 października 2013 11:13:02 CET

Temat ciekawy i trudny.

Mnie sie wydaje , że naturalną rzeczą jest inwestowanie w zasoby , ktore pozwolą firmie uzyskać przewage konkurencyjna. Niewatpliwie poza infrastrukturą i sprzetem najważniejszym zasobem są ludzie - pracownicy. Ale nie tylko, to także kontrahenci i interesariusze. jeśli chcesz działać na rynku długoterminowo z szansą na dalszy rozwój to w dużym stopniu zależy od jakości ludzi jakich pozyskasz lub sam sobie "wychowasz".

Jak zwykle jest to proces, ktory zaczyna sie juz na poziomie rekrutacji. Jesli tu uda ci sie odpowiednio upozycjonować partnera pod katem jego zdolności do ciągłego inwestowania w rozwój firmy i siebie samego to masz szanse na obejście wielu problemów. Co do umow smieciowych to mam wrazenie że nie sa one ani dobre ani złe . To tylko jedno z narzędzi , które sprawdza sie w przypadku budowania elastycznych relacji , bezpiecznych dla działania firmy. Jednal nie jest to umowa dla kazdego. Bo tylko fachowiec majacy odpowiednia wartość na rynku pracy, bęzie z taka umową sie czuł komfortowo. Pozatym kazda umowe negocjujemy i napewno nie jest wskazane, żeby działać tu pod presja czy przymusem. (z resztą umowa taka w swietle prawa jest nie ważna).

Bez wzgledu jednak jak będzie rozwijać sie dyskusja na forum w tym temacie , to dla pracownika jest najważniejsze , żeby w obecnych czasach sam zwracał szczególna uwage na doskonalenie swojej skutecznośći i wydajnośći, bo tylko to może byc dla niego najlepsza polisa ubezpieczeniowa.

pozdrawiam

Jacek Domejko

IMG_0062.JPG (1.3 Mb)
    • 1 listopada 2013 10:41:56 CET

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, a więc inwestycja w zasoby firmy, w pracowników wysuwa się tutaj na główny plan.

A jak ustosunkować się do oszustw podatkowych, zaniżania i ukrywania zysków, niewystawiania faktur, w obliczu takiego a nie innego otoczenia prawnego z jakim mamy do czynienia w Polsce? I w obliczu sporych trudności na jakie napotykają małe i średnie przedsiębiorstwa, aby w ogóle utrzymać się na rynku i dlatego często po prostu zmuszone są kombinować aby w ogóle utrzymać się na rynku...
      Jak odnieść się do świadomego oszukiwania na jakości produktów, po to by zarobić na oszukanym w ten sposób kliencie?  W zeszłym roku czy też dwa lata temu głośny był temat oszustw w branży budowlanej (chodziło dokładnie o branżę styropianową, gdzie większość przedsiębiorstw co innego deklarowała na opakowaniu, a co innego wsadzało do środka w ten sposób zarabiając miliony).

<!-- m -->

http://www.rp.pl/artykul/9211,611880-Co

<!-- m -->

... anie-.html

Pozdrawiam,

Małgorzata Szwej

• 12 lutego 2014 18:04:21 CET

Nasze rodzime firmy powstały na zgliszczach firm państwowych. Pierwsze lata to partyznatka, niektórym podejście do pewnych spraw etycznych zostało do dziś :) Nasz biznes jest mimo wszystko nłody, dopiero tworzy standardy.

• 28 listopada 2014 23:15:00 CET

Mało jest dzisiaj firm gdzie etyka i moralność wobec pracowników jest na odpowiednim poziomie. Z własnego doświadczenie wiem jak to wygląda i nie mogę pogodzić się z tą przykrą rzeczywitością jaka panuje w firmach nastawionych wyłącznie na totalny wyzysk pracownika. Obecnie odbywa się to tak, że zmusza się pracownika do założenia własnej działalności gospodarczej, przez pierwsze 2 lata przy małym Zus jest jako tako, natomiast teraz wygląda to tak 350 - 400 godzin pracy w miesiącu, wynagrodzenie brutto 2 tys zł i umowa w której nie jest zawarty czas pracy to znaczy ile godzin w m-cu do przepracowania są natomiast same kary dosłownie za wszystko. Wielu pracowników płaci już obecnie pełną kwotę Zus czyli netto zostaje im niecały tysiąć zł na życie, przy czy nigdy wynagrodzenie nie jest płacone na czas. To jest chore ja wiem ale taką mamy rzeczywistość , najgorsze jest to że pan kierownik robi to z premedytacją bo czuje się bezkarny bo gdzie się poskarżyć na niego. PIP nie ma tu zastosowania jedynie chyba pozostaje założenie sprawy z powództwa cywilnego. Być może inaczej to wygląda w większych miastach gdzie jest konkurencja i więcej możliwości i przede wszystkim mniejsze bezrobocie, natomiast w takim mieście jak moje około 24 tys mieszkańców i bardzo duże bezrobocie , ci pseudo przedsiębiorcy właśnie tak działają , ludzie pracują za mniej jak 5 zł na godzinę bo nie mają innego wyjścia. Boli mnie to, że dla państwa jestem przedsiębiorcą bo mam własną działalność, a w rzeczywistości jestem tanim wyrobnikiem innego przedsiębiorcy który zarabia na mnie duże pieniądze. Jeśli mogę prosić to poradżcie co zrobić w takiej sytuacji. Pozdrawiam. 

Legenda i uprawnienia

• Topic has replies
    Hot topic
    Topic unread
    Topic doesn't have any replies
    Zamknięty temat
    BBCode  włączony
    HTML  włączony