DIP form Image Banner 728 x 90

Nowe oferty

 • 7 lutego - posted by Piotr Młynarski
  • Adres biuro@sofio.pl [mapa]
  Spółka z kapitałem zagranicznym działająca w Polsce od 3 lat w sektorze import i dystrybucja art. spożywczych nawiąże współpracę z osobą lub firmą w celu umożliwienia nawiązania współpracy handlowej w sektorze handel nowoczesny ( sieci ) kontakt biuro@sofio.pl &n...
 • 1 lutego - posted by Maria Jovic
  • Adres Borówek 22 [mapa]
  Przedsiębiorstwo Paprika Land zajmuje się przetwórstem warzyw. Mamy do zaoferowania szeroką gamę produktów, zarówno tradycyjnych jak i bałkańskich. Jesteśmy zainteresowani sprzedażą hurtową. Oferujemy produkty bez konserwantów m.in.: ogórki konserwowe, marynowaną p...
 • 20 stycznia - posted by Adam Lukowski
  Niemieckie firmy słyną z jakości, dbałości o pracownika, żetelności finansowej. Produkty wysokiej jakości potwierdzone certyfikatami jakości. Znane osobistości świata sportu, mody, filmu - promujące markę. Zapraszamy do współpracy www.dlazdrowialr.pl
  • Adres wizardconsulting.pl [mapa]
  Pomagamy małym i średnim firmom rozwinąć działalność, rozszerzać rynki zbytu oraz nawiązywać kontakty zagraniczne. Działamy głównie na terenie UE (UK, Niemcy), ale bez problemów otworzymy Was na rynek Indii, Kanady czy Brazylii, dzięki naszej szerokiej bazie biznesowej. Posiadamy odd...

Informacje

Prosimy o przysyłanie informacji na adres team(at)pol-bc.com, które możemy opublikować w „Małe ABC biznesu“ z nazwiskiem autora i linkiem do źródła.

Dziękujemy, redakcja Pol-Bc.

Działalność gospodarcza w Belgii

Zakładanie własnej działalności gospodarczej w Belgii  nie różni się wiele od procedury powstawania  firm w Polsce. Potencjalni przedsiębiorcy muszą jednak zwracać uwagę na bardzo złożoną strukturę administracyjną Belgii. Władza ustawodawcza i wykonawcza sprawowane są tu na szczeblu federalnym, regionalnym oraz wspólnotowym. Trzeba też pamiętać, że w Belgii działa sześć rządów: federalny, flamandzki, waloński, rząd Stołecznego Regionu Brukseli, rząd Wspólnoty Francuskojęzycznej i rząd Wspólnoty Niemieckojęzycznej. Każdy z nich ma swoje ministerstwa i jednostki administracyjne, do których trzeba zwracać się w momencie zakładania firmy.

Sprawę utrudniają jeszcze trzy języki urzędowe: francuski, flamandzki i niemieck, które warto znać  zamierzając prowadzić biznes na belgijskim rynku, a także ustalić, w jakim języku powinny być zrobione tłumaczenia (np. dyplomu).

 

Po przyjeździe do Belgii pierwsze kroki należy skierować do urzędów gmin właściwych dla przyszłej działalności. W wydziale rejestracji cudzoziemców bez zbędnych formalności można dostać pięciomiesięczne zezwolenie na pobyt. To czas, w którym przedsiębiorca musi założyć swoja firmę. Kilka dni przed upływem terminu ważności pozwolenia trzeba wrócić do urzędu gminy z dokumentami potwierdzającymi rejestrację działalności gospodarczej lub nabycie udziałów w spółce. Na tej postawie każdy przedsiębiorca otrzymuje ważną pięć lat kartę pobytu.

W Belgii rozróżnia się zasadniczo trzy rodzaje działalności:

- Handlową,      

- Rzemieślniczą,

 -Przemysłową.

 

Obowiązkowa jest rejestracja działalmości w rejestrze handlowym przy Ministerstwie Gospodarki zwanym La Banque-Carrefour des Entreprises.

 

Przedstawiciele wolnych zawodów rejestrują swoją działalność we własnych samorządach.

W wypadku zawodów wolnych i intelektualnych (notariusz, adwokat, księgowy, aptekarz, zawody medyczne, makler ubezpieczeniowy, agent nieruchomości, dyrektor szkoły jazdy, taksówkarz) istnieją także oddzielne warunki powzalające na uprawaianie zawodu, które są ustalone poprzez prawo lub organizacje zawodowe. W tym wpadku należy kontaktować się bezpośrednio z poszczególnymi organizacjami dotyczącymi danego zawodu.

 

Zakładając firmę w Belgii należy liczyć się z koniecznością przejścia długotrwałej procedury rejestracyjnej. Najłatwiej i najtaniej jest założyć spółkę jednoosobową (independat), nie ma w tym przypadku wymogu posiadania początkowego kapitału zakładowego. Niestety właściciel takiej spółki jest odpowiedzialny za jej zobowiązania również swoim majątkiem i w momencie upadłości, wierzyciele mogą żądać zwrotu pieniędzy z prywatnych funduszy założyciela.

 

Redakcja Pol-Bc