Nowe oferty

  • Witam. Oferuje montaż oraz ustawianie anten satelitarnych.
    • Adres Wrocław [mapa]
    Zaprosimy do współpracy osoby chętne do inwestycji w spółkę o ugruntowanej pozycji na arenie międzynarodowej, która właśnie wprowadza swój produkt na polski rynek. Możliwa współpraca w charakterze: 1) Inwestora - minimalny wkład 20.000 zł w zamian za ustalony udział procentowy na rynku polskim ...
    • Adres Polska [mapa]
    Jak często masz okazję jednocześnie zarabiać, zmieniać świat na lepsze, dobrze się bawić i to wszystko na własnych warukach? Wyobraź sobie wolność, która pozwoli Ci wieść życie, o jakim zawsze marzyłeś, a którą możesz zdobyć, otwierając własną, odnoszącą ...
  • Jestem producentem obrazów, tryptyków, panoram. Jako jedyny producent spakowałem obrazy w pudła co sprawiło że produkt nadaje się do sprzedaży w sieciach handlowych. Interesuje mnie tylko duży hurt ponieważ uzyskałem najniższą cene EU przy zachowaniu najwyższej jakości druku i wykońc...

Informacje

Prosimy o przysyłanie informacji na adres team(at)pol-bc.com, które możemy opublikować w „Małe ABC biznesu“ z nazwiskiem autora i linkiem do źródła.

Dziękujemy, redakcja Pol-Bc.

Działalność gospodarcza w Belgii

Zakładanie własnej działalności gospodarczej w Belgii  nie różni się wiele od procedury powstawania  firm w Polsce. Potencjalni przedsiębiorcy muszą jednak zwracać uwagę na bardzo złożoną strukturę administracyjną Belgii. Władza ustawodawcza i wykonawcza sprawowane są tu na szczeblu federalnym, regionalnym oraz wspólnotowym. Trzeba też pamiętać, że w Belgii działa sześć rządów: federalny, flamandzki, waloński, rząd Stołecznego Regionu Brukseli, rząd Wspólnoty Francuskojęzycznej i rząd Wspólnoty Niemieckojęzycznej. Każdy z nich ma swoje ministerstwa i jednostki administracyjne, do których trzeba zwracać się w momencie zakładania firmy.

Sprawę utrudniają jeszcze trzy języki urzędowe: francuski, flamandzki i niemieck, które warto znać  zamierzając prowadzić biznes na belgijskim rynku, a także ustalić, w jakim języku powinny być zrobione tłumaczenia (np. dyplomu).

 

Po przyjeździe do Belgii pierwsze kroki należy skierować do urzędów gmin właściwych dla przyszłej działalności. W wydziale rejestracji cudzoziemców bez zbędnych formalności można dostać pięciomiesięczne zezwolenie na pobyt. To czas, w którym przedsiębiorca musi założyć swoja firmę. Kilka dni przed upływem terminu ważności pozwolenia trzeba wrócić do urzędu gminy z dokumentami potwierdzającymi rejestrację działalności gospodarczej lub nabycie udziałów w spółce. Na tej postawie każdy przedsiębiorca otrzymuje ważną pięć lat kartę pobytu.

W Belgii rozróżnia się zasadniczo trzy rodzaje działalności:

- Handlową,      

- Rzemieślniczą,

 -Przemysłową.

 

Obowiązkowa jest rejestracja działalmości w rejestrze handlowym przy Ministerstwie Gospodarki zwanym La Banque-Carrefour des Entreprises.

 

Przedstawiciele wolnych zawodów rejestrują swoją działalność we własnych samorządach.

W wypadku zawodów wolnych i intelektualnych (notariusz, adwokat, księgowy, aptekarz, zawody medyczne, makler ubezpieczeniowy, agent nieruchomości, dyrektor szkoły jazdy, taksówkarz) istnieją także oddzielne warunki powzalające na uprawaianie zawodu, które są ustalone poprzez prawo lub organizacje zawodowe. W tym wpadku należy kontaktować się bezpośrednio z poszczególnymi organizacjami dotyczącymi danego zawodu.

 

Zakładając firmę w Belgii należy liczyć się z koniecznością przejścia długotrwałej procedury rejestracyjnej. Najłatwiej i najtaniej jest założyć spółkę jednoosobową (independat), nie ma w tym przypadku wymogu posiadania początkowego kapitału zakładowego. Niestety właściciel takiej spółki jest odpowiedzialny za jej zobowiązania również swoim majątkiem i w momencie upadłości, wierzyciele mogą żądać zwrotu pieniędzy z prywatnych funduszy założyciela.

 

Redakcja Pol-Bc